Inne wirusy mogące wywołać wirusowe zapalenie wątroby

Poza podstawowymi wirusami odpowiedzialnymi bezpośrednio za WZW istnieje szereg wirusów, które mogą wywołać tę chorobę „przy okazji”, gdyż normalnie odpowiedzialne są za inne choroby.

Należą do nich np. adenowirusy, które normalnie zagnieżdżają się w okolicach migdałków i powodują przeróżne choroby układu oddechowego, jelit, zapalenia pęcherza moczowego i opon mózgowych. Szczególnie zagrożone działaniem tych wirusów są osoby otyłe.

Wszystkie rodzaje wirusów grypy również są w stanie spowodować wirusowe zapalenie wątroby. Wirusy coxsackie poza WZW są w stanie wywołać szereg mniej i bardziej dotkliwych chorób – poczynając od zespołu ust, dłoń i stóp, będącego zwyczajnie wysypką w danych miejscach, przez gorączki i biegunki, kończąc na zapaleniu spojówek i opon mózgowych, choć infekcja może przebiegać równie dobrze bezobjawowo.

Cytomegalowirusy również należą do wirusów, które potencjalnie mogą wywołać WZW. Atakują one tylko ssaki, a w przypadku ludzi są one szczególnie groźne dla płodu, gdyż mogą go uszkodzić lub nawet uśmiercić. Wirus Epsteina-Barr, odpowiedzialny za mononukleozę zakaźną, również może się przyczynić do rozwoju WZW w ludzkim organizmie.

HSV, czyli wirus opryszczki pospolitej, również stanowi pewne ryzyko, ponownie jak VZV – wirus ospy wietrznej. Nawet wirusy wywołujące takie choroby jak ospę wietrzną i różyczkę są w stanie doprowadzić do zapalenia wątroby. Żółta febra to również choroba, której wirus może spowodować WZW, o czym świadczy sama nazwa choroby – obydwu chorobom bowiem towarzyszy objaw żółtaczki.

pochp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *