Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A nazywa się często żółtaczką pokarmową. Wynika to z faktu, że do zarażenia dochodzi poprzez spożycie zakażoną wirusem wody lub czegokolwiek innego, co miało z nią kontakt (umyte w niej surowe artykuły spożywcze).

Zarazić można się również przez kontakt z ludźmi zainfekowanymi we wczesnym stadium choroby, kiedy nie zdają sobie oni jeszcze sprawy z tego, że mają wirusa HAV. WZW typu A jest bardziej niebezpieczne dla dorosłych – ok. 40% dorosłych zarażonych wirusem HAV wymaga hospitalizacji.

U ok. 20% pacjentów po ustąpieniu objawów stwierdza się nawrót choroby. Same objawy mogą utrzymać się nawet do pół roku. Jeśli choroba w stanie ostrym (silne objawy, ale nieprzewlekłe) wystąpi, kiedy osoba zarażona już cierpi na jakiekolwiek inne schorzenie wątroby, to istnieje duże ryzyko, że efektem tego będą trwałe uszkodzenia organu. Przed WZW typu A można zabezpieczyć się za pomocą szczepionki. Jest to szczególnie polecane dla osób podróżujących do Tunezji, Turcji i Egiptu.

W tym momencie bowiem wirus występuje tam w bardzo dużych ilościach, przez co nawet z zachowaniem podstawowych zasad higieny nie jesteśmy w stanie uchronić się przed działaniem wirusa, gdyż jest on nawet w wodzie, którą wykorzystuje się do mycia.

Szczepionka jest też polecana pracownikom służby zdrowia, osobom z przewlekłymi chorobami wątroby oraz mieszkańcom krajów, gdzie przewidywana jest w najbliższym czasie epidemia HAV. Szczepienia wykonuje się zazwyczaj razem ze szczepieniami na HBV, jednak w przeciwieństwie do szczepień przeciwko wirusowi HBV, szczepionka na HAV nie uodparnia na całe życie, lecz jedynie na dziesięć lat.

ambirix cena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *