Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób na świecie. Często nazywana „żółtaczką wszczepienną”, choroba ta jest przenoszona podobnie do wirusa HIV – przez naruszenie skóry, kontakt seksualny, jakikolwiek kontakt krwi z wirusem – jednak wirus HBV jest od wirusa HIV do stu razy bardziej zaraźliwy.

Wirus HBV jest groźniejszy od wirusa HAV pod względem objawów. Objawy te są w tym przypadku podobne, jednak bardziej intensywne, a choroba w stanie przewlekłym może wywołać marskość i niewydolność wątroby, a nawet nowotwór złośliwy wątroby.

Choroba może się również ujawnić w „postaci piorunującej” – uśpiony  wirus po przebudzeniu wywołuje w chorym wszystkie objawy w ciągu kilku godzin, dewastując przy tym jego organizm w sposób nieodwracalny.

Według danych statystycznych, około jednej trzeciej populacji świata (dwa miliardy ludzi) zarażonych jest wirusem HBV. Większość jednak nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż choroba w stanie przewlekłym nie daje praktycznie żadnych wewnętrznych objawów.

W Polsce szacuje się, że około 500 000 obywateli jest zarażonych wirusem HBV. Najczęstszymi nosicielami wirusów są ludzie dorośli, powyżej 25 roku życia. Wynika to z dwóch czynników – po pierwsze, dorośli ludzie z dużo większym prawdopodobieństwem mają za sobą inwazyjne zabiegi medyczne, jak gastroskopia, które mogą doprowadzić do zakażenia wirusem HBV (służba medyczna jest jednym z najczęstszych źródeł choroby).

Po drugie, ludzie, którzy są obecnie starsi niż 25 lat prawdopodobnie urodzili się w czasach zanim wprowadzono obowiązkowe szczepienie niemowląt przeciw wirusowi HBV. Najskuteczniejszą ochroną przed wirusem jest bowiem szczepionka, której trzy dawki wystarczą, by uodpornić organizm na całe życie.

Pierwszą dawkę podaje się dziecku w ciągu 24 godzin od  urodzenia, następną miesiąc później, a ostatnią po pół roku od pierwszego szczepienia, choć badania stwierdzają, że do 90% pacjentów uodparnia się na chorobę już po pierwszych dwóch szczepieniach, przez co trzecia dawka ma charakter bardziej profilaktyczny.

Osoby niezaszczepione w wieku niemowlęcym mogą jednak skorzystać ze szczepionki w wieku późniejszym, wtedy razem ze szczepionką na wirusa HBV zazwyczaj dostaje się razem szczepienie na HAV.

O ile szczepienie jest optymalnym rozwiązaniem, to nie oznacza to, że po zachorowaniu na wirusowe zapalenie wątroby należy porzucić nadzieję. Są bowiem sposoby na leczenie tej choroby, choć są one zazwyczaj długotrwałe i nieprzyjemne, gdyż podobnie jak w przypadku zakażenia wirusem HAV, przewlekłe zapalenie ma tendencję to nawrotów.

Biotene żel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *