Wirusowe zapalenie wątroby typu D

Wirus zapalenia wątroby typu D, zwany HDV albo wirusem delta, jest bardzo specyficznym typem wirusa WZW. Można się nim zarazić jedynie jeśli już jest się zakażonym wirusem HBV.

Spekuluje się, że jest to oryginalnie wirus roślinny, który pierwotnie zakaził osobnika zakażonego wirusem HBV. Zakażenie następuje na takiej samej drodze, jak zakażenie wirusem HBV.

Jednak wśród ludzi zakażonych HBV zakażeni wirusem HDV wynoszą bardzo niewielki procent – według wyliczeń, na 410 milionów ludzi zakażonych wirusem HBV przypada jedynie 18 milionów zarażonych HDV.

W Europie konfiguracja HBV+HDV jest bardzo rzadka i jedyne zarejestrowane w Polsce przypadki dotyczą narkomanów zarażonych wirusem HIV, którzy mieli kontakt z ludźmi zza granicy.

Ta konfiguracja jest jednak zgubna, ponieważ wirus HDV bardzo intensyfikuje postęp choroby wywołanej wirusem HBV. Niestety, obecnie nie ma żadnej skutecznej metody zapobiegania ani leczenia tej konfiguracji wirusów.

Nawet przeszczep organu, który byłby w stanie zaradzić innym typom WZW,  nie pomaga, gdyż w takich przypadkach przeszczepiony organ również zostanie zakażony. Jednak szczepionka przeciw HBV powinna być wystarczającym środkiem zapobiegawczym, gdyż wirus HDV nie może istnieć w środowisku pozbawionym obecności wirusa HBV.

To właśnie żółtaczka fizjologiczna wywołuje objawy w postaci żółtej skóry daj nam opinię na temat leku Avandamet 1mg/500

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *